December folyamán igyekszünk minden nap egy-egy kis történettel bemutatni nektek az egész tanévben működő két táv – azaz online projektünket.
A NapKÖZit és az online tanodát. Kampányunkban szeretnénk, hogy betekintést nyerjetek önkénteseink „dolgos hétköznapjaiba”Megmutatjuk, mit is jelent 250 km távolából szoros kapcsolatot tartani (COVID-dal terhelt időben éppúgy, mint “békében”) egy közösséggel. Nem titkoljuk nehézségeinket az online tanulás/tanítás infrastrukturális hiányaival kapcsolatban sem.
Ha szimpatikus, amit csinálunk: Csatlakozz vagy támogass minket! Szeretnénk januárban kicserélni régi eszközeinket, hogy technikailag minél gördülékenyebben tudjanak működni ezek a személyes jelenlétünk nélkül folyó projektek, hogy a „vonal másik végén” lévő önkéntessel minél könnyebb legyen a kapcsolattartás
Amit szeretnénk elérni: két számítógép, két telefon és a nyomtató cseréje. Ezen kívül álmodozunk még egy zoom előfizetésről is. Ha netán a kampány során több pénz gyűlne össze, mint amennyire szükség van az előbb említett eszközökhöz, azt fejlesztőeszközre költjük, melyet szintén az online tanoda és NapKÖZi projektben használnánk.
Többet az online tanodáról: https://jusztis.com/tevekenysegeink/skype-tanoda/ Többet a NapKÖZis projektről: NapKÖZi – Elsősök – Másodikosok projekt – Juszt-is teszünk!
Aránylag friss blogbejegyzés a NapKÖZiről: https://jusztis.com/2021/09/indul-a-tanev-a-napkozi-ben/
Számlaszám: 16200223-10095722 (MagNet Bank)
Nemzetközi utaláshoz: IBAN: HU06 1620 0223 1009 5722 0000 0000 SWIFT: HBWEHUHB
Közlemény: adventi kampány
Bármilyen kérdés esetén: Info.jusztis@gmail.com vagy +36204752208
Amennyiben csatlakoznál önkéntesként: https://jusztis.com/hogyan-segithetsz/
DECEMBER 24. BOLDOG KARÁCSONYTBoldog karácsonyont kívánunk minden önkéntesünknek, bódvalenkeieknek és a munkáink követőinek!Köszönjük, hogy részt vettetek velünk az idei adománygyűjtő kampányunkban. Reméljük, sikerült egy kis betekintést nyernetek az alapítványunk mindennapjaiba.Kellemes ünnepeket kíván a Juszt-is csapata!
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 22. A ceruzás konty Az egyik tanuló tanulás közben lehajolt és akkor vettem észre, hogy egy ceruzával fogja össze a haját. Rögtön kipróbáltam én is. Majd megmutattam a barátaimnak, akik ugyancsak elkezdték használni a ceruzás kontyot. A tanuló azt mondta, hogy azért szuper, mert bármikor kéznél van a ceruzája, még így online tanulás közben is. Szóval a bódvalenkei ceruzás konty elterjedt a barátaim között.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 23.
Rajzok
A gyerekek kreativitása és alkotása vágya határtalan, és néha nem igazán köti le őket a szorzótáblák gyakorlása. Ilyenkor szokott előfordulni, hogy az óra végén gyerek egyszer csak felkiált csillogó szemmel,: “kész van!” majd felmutat egy gyönyörű rajzot ami, bár semmi köze az eredetileg kiadott feladathoz, mindig örömet okoz a korrepetáló önkéntesnek is.
A gyerekek rajzai az önkifejezésüknek egy olyan formája, amit mindig próbálunk támogatni. Nincs is meghatóbb dolog, mint látni a leklkes csillogást a gyermek szemében, amikor éppen alkot.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 20. A böngészők
Vannak olyan eszközök, amiknek nagy hasznát vesszük az NapKÖZis projektben. Ilyenek például az Őszi, Téli és Tavaszi Böngészők. A gazdagon illusztrált könyvek lehetőséget adnak olyan kreatív feladatok kidolgozására, amit nem csak élveznek a gyerekek, hanem fejleszti is a különböző képességeiket.
Ez a könyv remek lehetőség a szókincsbővítésre, térbeli tájékozódásra, figyelem és a memória fejlesztésére.
Mindig nagyon megkönnyíti a munkánkat, amikor találunk egy olyan eszközt ami ennyire beválik.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 21.
Szatír vagy kentaur?
A gyerekek mindig meg tudnak minket lepni a tudásukkal. Egyik online korrepetáló önkéntesünk története is egy ilyen meglepő esetről szól.
A kislányok az órán Az ember és a szatír történetét olvasták. Amikor az egyik kislány meglátta a szatír képét lelkesen felkiáltott: “Hisz ez egy kentaur!” Ez aztán egy érdekes beszélgetéshez vezetett a félig kecske-félig ember szatír és a félig ló-félig ember kentaur közti különbségekről.
Az ilyen esetek mindig felnyitják a szemünket arra, hogy a gyerekekben színes, komplex világok vannak belülről, amikben néha a legváratlanabb információk ragadnak meg.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 18. Improvizálás és az online tanodaAz órai előkészületekre sokszor annyi idő megy el, mint magukra az órákra. Anyagokat gyűjtünk, feladatokat keresünk és igyekszünk valami struktúrát adni az óráknak. Aztán a valóságban mondjuk (saját tapasztalatom szerint) 3-ból egyszer fel is tudjuk használni ezeket a terveket, de az órák nagy részén szükség van az improvizációs készségeinkre.Például ha tanulni vágyó lányka egy adag sógyurmával állít be az órára és nem is hajlandó mással foglalkozni, akkor ki kell hozni a legjobbat a szituációból és azzal dolgozni amink van – jelen esetben sógyurmával. Innentől kezdve már csak az önkéntes kreativitásán múlik hova megy tovább az óra: az említett esetben például különböző gyurmaformák készültek, a gyerek és az önkéntes legnagyobb örömére.Néha ezek az órák alakulnak a legjobbra, ahol a terveinket a gyerekek aktuális igényeihez igazítjuk.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 19.
Az összeadógép
Akárhány posztot is írunk, nem tudjuk elégszer dícsérni a játékkészítőinket. A munkájuk miatt tudunk színes és érdekes feladatokat adni a gyerekeknek.
Készültek már naptárak, a legkülönbözőbb kézműves feladatok és az egyik személyes kedvencünk: az összeadógép. Ez a szerkezet pont olyan menő ahogy hangzik, nem tudjuk honnan gyűjtötte az alapanyagokat a játékkészítő, de hálásak vagyunk a munkájáért.
Jó látni, ahogy az emberek kreativitása és törődése megjelenik ezekben a játékokban.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 16. Juszt-is és a kamaszok
Bár az online tanodába járó gyerekeink többsége 1. és 6. osztály között van a helyi kamaszok is sokszor részesei a programnak, különböző szerepekben.
Volt olyan időszak például, amikor helyi fiatalok segítettek a kisebbeket összeszedni és időben elhozni őket az órájukra. Sokuk már az online tanodával nőtt föl, közelről ismerik azt az egy-két önkéntest, akik éveken keresztül kísérték őket, így fontos részei a kapcsolattartásunknak a helyiekkel.
Vannak olyan kamaszok is, akik még idősebb korukba is járnak hozzánk. Legyen szó egy kis segítségről a szakvizsgák előtt, vagy egy kis extra tanulásról a vizsgák mellett, mi mindig szívesen fogadjuk az idősebbeket is.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 17.
Az ugróiskola
Nagyon fontos a fejlődő gyerekek számára a mozgás, a kis- és nagymozgások is. Nem csak a finommotorikára kell odafigyelni, hanem az egyensúly, az irányok és egyéb nagyobb mozgások fejlesztésére is.
Ezt viszonylag nehéz távolról kitalált feladatokkal gyakorolni, de azért próbálkozunk. Ezért is lett a napKÖZis projekt egyik legizgalmasabb játéka az ugróiskola, amit az egyik önkéntesünk rajzolt egy jógamatracra. Ezen az ugróiskolán aztán mindenféle számolós, beszélős feladatokat csinálni és közben a gyerekek koordinációja is fejlődik. Nem mellesleg a kicsit még élvezni is szokták ezt a játékot
DECEMBER 14.
A tudás ragályos
A többgyerekes szülők régi tapasztalata, hogy a kisebb gyerek akkor is megtanulja nagyobb testvéreivel együtt az ő “anyagukat”, ha saját kora szerint még senki nem várná ezt tőle. Biztos láttatok már autótologatás közben szorzótáblát ismételgető ovist, vagy egy kis elsőst, aki a nagytesó memoriterét szavalja.
Lenkei segítőink, akik az általunk megszerkesztett óraterv alapján tanítják a legkisebbeket, maguk is szülők és saját gyermekeik gyakran jelen vannak az órákon de azt mi is meglepődve hallottuk, amikor az éppen hogy óvodába járó kisfia gyorsabban vágta rá, hogy egy-egy ceruza milyen színű, mint az ott ülő elsős, akinek a kérdés szólt. Hiába na, a tudás ragályos, menthetetlenül elkapja bárki, aki önkénteseink vagy lenkei segítőink felé jár
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 15. Denevérek Mindig jó érzés visszajelzést kapni a gyerekektől, az ilyen pillanatok miatt éri meg igazán tanítani az online tanodában. Néha már az is határtalan boldogságot okoz, ha látjuk az érdeklődést felcsillanni a gyerek szemében, de van olyan, hogy a gyerekek szorgalma és lelkesedése teljesen levesz minket a lábunkról.Ilyen pillanat volt, amikor az egyik önkéntesünk elküldött egy denevérekről szóló cikket a tanítványának, abban reménykedve, hogy a kislány elolvassa. Arra még ő sem számított, hogy egy teljes fogalmazást fog válaszul kapni a denevérekről, amit a lány teljesen önszorgalomból írt.Ezek a dolgok felejthetetlen nyomot hagynak bennünk, nem véletlenül utal ez a bizonyos önkéntesünk erre az esetre úgy a mai napig, mint lenkei önkéntességének egyik fénypontjára. Tanítani nehéz dolog, de hálás feladat, mert a gyerekek ezerszeresen adnak vissza minden szeretet és törődést, amit nyújtunk nekik.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 11.
A fekete-fehér kamera
Szerintem a karantén időszaka alatt sokunknak elege lett a videóhívásokból. Mindig van valami baj a hanggal, a vonal szakadozik, ráadásul a kamera se mindig szeret együttműködni velünk. Ezeket a problémákat még jobban megnehezíti, ha a használt technikai eszközök nincsenek megfelelően állapotban.
Így fordulhat például elő, hogy ha a bódvalenkei gépünknek épp úgy tartja kedve a felvétel egyszerűen fekete-fehérre vált. Nem azt mondom, ez sokat hozzáad a felvételek művészi hatásához, de közben igencsak megnehezíti a feladatok követését. Például nehéz eldönteni egy gyereknek hogy mennek a színek, ha mi magunk se tudjuk megállapítani a helyes választ a kamera másik oldaláról.
Ezért is érezzük úgy, hogy ideje lenne új eszközöket beszereznünk. A segítségetek kérjük ez alatt az adventi időszak alatt, hogy ez a tervünk megvalósulhasson!
DECEMBER 12.
Az online tanoda és az ünnepek
Fontos számunkra, hogy a világról minél több mindent megtanítsunk a gyereknek, különböző módokon próbáljuk nekik megmutatni a világ sokszínűségét.
Ennek a törekvésünknek a része, hogy az online órák keretében, még ha nem is tartozik szigorúan a tananyaghoz, megpróbálunk magyar és külföldi ünnepeket bemutatni
Ilyen módon eshet szó a riói karneválról vagy a busójárásról.
Múlt héten természetesen a Mikulásvolt terítéken, ezen a héten pedig Luca ünnepe . Az online tanoda koordinátora az órarend mellé mindig ír pár szót az adott ünnepről, amit aztán az önkéntesek továbbvihetnek a saját óráikra.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 9. A játékok szállítása Mire az elkészült játékok eljutnak a játékkészítőktől Bódvalenkére, kalandos utat járnak be. Először is el kell jutniuk a napKÖZis projekt önkénteseihez, akik összerakják őket csomagokba a gyerekek igényei és az óraterv keretei szerint. Már ez sokszor kihívást okoz, mivel akár 3-4 különböző helyről kell összeszedni az elkészült eszközöket. Van, hogy a játékkészítők maguk vállalják a szállítást, esetleg postai úton juttatják el a játékokat, vagy kivételes esetekben egy másik önkéntesen keresztül érkeznek meg az eszközök a napKÖzis projekt önkénteseihez.Az összegyűjtött játékokat csomagokba rendezzük, majd keresünk egy lejárós önkéntest, aki a következő hétvége folyamán leviszi Bódvalenkére a játékokat és átadja a napKÖZis projekt helyi segítőinek. Innentől kezdve már csak pár nap kérdése, hogy a képernyőn viszontlássuk a játékokat, amik annyit utaztak, hogy elérhessenek a bódvalenkei gyerekekhez
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 10.
A távoktatás eszközei
Az utóbbi időben a járvány miatt népszerű téma lett az online oktatás és annak eszközei, de mi a Juszt-is-nál már évek óta foglalkozunk ezzel a kihívással. Távoktatni nem egyszerű dolog, de szerencsére egyre több és több olyan online felület van, amik nagyban megkönnyítik a dolgunkat.
Vannak olyan oldalak, ahol mások által elkészített interaktív feladatok közül válogathatunk, vagy akár a saját feladatainkat is megcsinálhatjuk. Ezeket az elkészült feladatokat mindig megosztjuk a többi önkéntessel, így egyre bővül a közös tudástárunk.
A különböző whiteboard appok segítenek a tábla helyettesítésében, a rengeteg videóanyag az interneten pedig kifogyhatatlan forrása a szórakoztató és hasznos oktatóvideóknak.
A távoktatás nagy kihívás, de az önkénteseink közös munkájával egyre kreatívabb módon tudjuk átadni a tudást a bódvalenkei gyerekeknek.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 7. Az órák követése Fontos része a napKÖZis projektnek, hogy követni tudjuk a lent zajló órákat. Így egyszerre tudjuk figyelni a gyerekek fejlődését és a feladatok működését. Az így szerzett tapasztalatok segítenek abban, hogy a következő adag feladat amit összekészítünk még jobban a gyerekek igényeire legyen szabva.A sokszor előforduló időhiányt úgy oldjuk meg, hogy egy pár önkéntesünk rögzíti a videóhívásokat Skype-on, majd az felkerül egy driveba, ahonnan később akármikor vissza tudjuk nézni őket.Előfordul persze, hogy bármennyire szeretnénk, a “videózás” közben más dolgunk is akad, mert például saját, karanténban unatkozó gyermekünk szórakoztatásáról is gondoskodnunk kell. Mi sem egyszerűbb! A NapKÖZis gyerekekhez hasonló korú sajátod csak melléd ül és máris együtt drukkolhattok, hogy sikerüljön megoldani egy-egy feladatot Lenkén. Vannak ötleteink, hogyan tudnánk sokkal hatékonyabban megoldani az órák követését, de ehhez a jelenlegi technikánk fejlesztésére van szükségünk, ehhez pedig segítségedet kérjük!
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 8. Szó-ta-gol-va ol-va-sunk Olvasást tanítani (főleg online) nem egyszerű dolog. Felnőttként legtöbbünknek természetesen jön egy szöveg elolvasása és néha nehéz megragadni azokat a lépéseket, amik segíthetnek a gyerekeknek szert tenni erre a nagyon komplex tudásra. Ilyen lépés például a szótagolva olvasás, ami a gyerekeknek sokat segít. A legtöbb önkéntesünk ezért rászokott arra, hogy min-den fe-la-da-tot szó-ta-gól-va ír le a gye-re-kek-nek. A szótagolva gépelés egy olyan tudás, amit soha nem gondoltam volna, hogy tökélyre fogok fejleszteni, de az online tanoda nem csak a gyerekeknek, hanem az önkénteseknek is minden nap tanít valami újat
Faccebook-bejegyzésünk
DECEMBER 5. A játékkészítő munkája A napKÖZis projekt működéséhez elengedhetetlen a játékkészítők munkája. Ezek az önkéntesek azok, akik megvalósítják az ötleteket, ők készítik el a feladatokhoz szükséges eszközöket és játékokat. A feladatok megosztása egy Facebook csoporton keresztül történik, így a játékkészítők tudnak kényelmesen, otthon dolgozni. Az elkészült játékok mindig nagyon kreatívak és az gyerekek is élvezni szokták őket. Mivel a játékkészítőkön keresztül mi magunk tervezzük és állítjuk elő a feladatok nagy részét, ezért azokat mindig személyre szabottan, a gyerekek különböző igényeinek megfelelően tudjuk elkészíteni.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 6.
Online tanoda a karantén alatt Amikor az iskolák bezártak, az ország többi gyerekéhez hasonlóan a bódvalenkei gyerekek is otthon maradtak és megpróbáltak megküzdeni azzal az óriási feladattal, amit a távoktatás jelentett. Az első karantén alatt az online tanoda munkája is jóval bonyolultabb lett, nem járhattak a gyerekek a laptophoz. Kinek-kinek a lehetőségein belül igyekeztünk segíteni, messengeren és egyéb platformokon tartva a kapcsolatot a gyerekekkel. A második karantén alatt szerencsére a gyerekek már tudtak megszokott módon a laptophoz járni, így az önkénteseink próbálták minél jobban szinten tartani a gyerekek tudását, sokszor az iskola által küldött feladatlapok alapján.Ebben az időszakban különösen fontos volt a személyes odafigyelés, mert még a legjobb tanár se tud távoktatásban olyan figyelmet biztosítani a gyerekeknek, amire szükségük lenne.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 3. A napKÖZis projekt: munka a háttérben A napKÖZis projekt működéséhez sok önkéntes összehangolt munkája kell, elengedhetetlen a jó szervezés Az óraterveket el kell készíteni és feltölteni a megfelelő helyre, az órákat dokumentálni kell, a videókat feltölteni a gyerekek mappájába és még sorolhatnámEzt jól szemlélteti az napKÖZis projekt háttérmunka-táblázata is, ami segít rendszert teremteni a sok feladat között. Jó látni, ahogy egyre jobban fejlődünk és egyre profibban megy a projektek logisztikai része isPersze mindez sikeresebb lenne a megfelelő technikai háttérrel, ezért is szeretnénk Bódvalenkére új gépeket beszerezni a kampányból összegyűlt pénzből
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 4
Új önkéntesek az online tanodában A lelkes új önkéntes, aki online (is) szeretne dolgozni a gyerekekkel, egy-két alkalommal tapasztaltabb önkéntes óráján “hospitál”. Ezek a hospitálós órák mindig különlegsek, bár a céljuk pont egy átlagos óra bemutatása lenne. Érthető módon a gyerekek mindig izgatottabbak ilyenkor és kíváncsiak az ismeretlen arcraLegtöbb új önkéntesünk kevés tapasztalattal rendelkezik az online oktatás módszereit tekintve, ezért is tartjuk fontosnak, hogy egy befogadó közösségbe érkezzenek, ahol egy kis tanulás után saját maguk is elkezdhetik tanítói munkájukat.Az online tanítás, főleg kisebb gyerekeknél nem egyszerű dolog, de cserébe nagyon hálás munka, minden belefektetett percet megér. Mindig örülünk, amikor új önkéntes érkezik hozzánk és próbálunk mindenben segíteni egymásnak, hogy a gyerekeknek a legjobbat tudjuk nyújtani.
Facebook-bejegyzésünk
DECEMBER 1.
Az online tanoda 2017 szeptembere óta távoktatunk Bódvalenkén egy helyi asszony közreműködésével, akinek a nappalijában minden délután megnyílik a Juszt-is online tanodája Jelenleg 10 önkéntes átlagban heti 16 órában tanít online 2.–8. osztályos gyerekeket. Az órák 45 percesek, az anyagokat az önkéntesek minden gyereknek személyre szabottan készítik el
Az önkéntesek munkáját koordináló személy gondoskodik az órarend összeállításáról és a többi háttérmunkáról Tanodánk bódvalenkei működtetője pedig gondoskodik arról, hogy az órarendben szereplő gyerek a megadott időpontban a gép előtt üljön. Ő biztosítja a technikai hátteret is, kézre adja szükséges eszközöket (papír, füzet, ceruza, körző stb.), illetve segít azok használatában.
Persze az online tanuláshoz elengedhetetlenek a megfelelő elektronikus eszközök, amik sajnos nincsenek olyan állapotban, ahogy szeretnénk Távoktatni amúgy is nehéz, különösen megfelelő eszközök hiányában, ezért is indítottuk el idei adventi kampányunkat.
DECEMBER 2
A NAPKÖZIS PROJEKT
A napKÖZis projekt 2018 szeptemberében indult. Mivel úgy gondoltuk, hogy jobb, ha ez a korosztály személyes foglalkoztatásban részesül, ezért két helyi asszony bevonásával működtetjük az elsős-másodikosnak szánt projektünket.A gyerekek egyesével járnak a bódvalenkei segítőinkhez, aki az általunk előre előkészített feladatokkal és játékokkal várják őket. A játékos foglalkozások kb. 1 órásak és a gyermekek különböző, olvasás és írás elsajátításához is szükséges készségeit igyekszünk megcélozni. Törekszünk szókincsük bővítésére, koncentrációs képességük erősítésére, figyelmük terjedelmének növelésére, feladattudatuk fejlesztésére… és még sorolhatnánk. Tehát igyekszünk komplex tartalommal megtölteni ezeket az alkalmakat. Mind az elsősök, mind a másodikosok foglakozásait figyelemmel kíséri egy önkéntes videó chaten keresztül, hogy lássuk a feladatok megvalósulását és a gyerekek fejlődését. Ezt megnehezíti a helyi laptopok állapota és a Skype (tapasztalataink szerint) megbízhatatlan működése. Ezért is gyűjtünk nem csak új eszközökre, hanem egy zoom előfizetésre is az adventi kampányunkban.
Facebook-bejegyzésünk